Home

11th Knoxville Late Model Nationals

Lucas Oil Late Model race
Knoxville Raceway, Knoxville, IA
September 27, 2014
100 laps on 0.5 mile dirt oval; 50 miles

Fin St Driver # Owner Car Laps Money Status Laps Led
 1   Brian Birkhofer   15B      100   40,000   running  52 
 6   Scott Bloomquist   0      100   20,000   running  10 
 23   Mike Marlar   157      100   10,000   running 
 18   Jimmy Mars   28M      100   8,750   running 
 31   Don O'Neal   5      100   5,400   running 
 10   Steve Francis   15      100   7,000   running  38 
 32   Jimmy Owens   20      100   4,400   running 
 13   Frank Heckenast Jr.   99JR      100   6,000   running 
 27   Chase Junghans   18C      100   5,700   running 
10   21   Chad Simpson   25      100   5,000   running 
11   25   Wendell Wallace   1W      100   4,700   running 
12   33   Jason Hughes   12      100   1,600   running 
13   34   Jason Papich   91P      100   1,500   running 
14   30   Denny Eckrich   50      99   3,600   running 
15   24   Dennis Erb Jr.   28E      99   3,300   running 
16   17   Jared Landers   777      98   3,200   running 
17   7   Ed Carrier Jr.   28      98   3,100   running 
18   3   Jonathan Davenport   6      96   3,000   did not finish 
19   2   Darrell Lanigan   29      85   2,900   did not finish 
20   15   John Blankenship   23      78   2,800   did not finish 
21   8   Brandon Sheppard   B5      65   2,700   did not finish 
22   4   Earl Pearson Jr.   44      64   2,600   did not finish 
23   26   Rick Eckert   1      61   2,700   did not finish 
24   28   Morgan Bagley   14M      54   2,700   did not finish 
25   5   Dale McDowell   17M      48   2,500   did not finish 
26   20   Brady Smith   2      48   2,500   did not finish 
27   9   Kent Robinson   7R      43   2,500   did not finish 
28   12   Billy Moyer   21      40   2,500   did not finish 
29   19   Brandon Overton   5X      34   2,500   did not finish 
30   22   Brian Shirley   81      30   2,500   did not finish 
31   14   Shannon Babb   18      24   2,500   did not finish 
32   16   A.J. Diemel   58D      24   2,500   did not finish 
33   11   Rodney Sanders   20S      23   2,500   did not finish 
34   29   Terry Phillips   75      18   2,700   did not finish 
35   35   Scott James   83       600   did not qualify 
36   36   Jason Rauen   98       500   did not qualify 
37   37   Vic Coffey   32C       500   did not qualify 
38   38   Gregg Satterlee   22       500   did not qualify 
39   39   Tim Lance   48       600   did not qualify 
40   40   Chris Simpson   32       600   did not qualify 
41   41   Rich Bell   21B       600   did not qualify 
42   42   Mark Dotson   85D       400   did not qualify 
43   43   Jason Feger   25F       400   did not qualify 
44   44   Tim McCreadie   39       400   did not qualify 
45   45   Will Vaught   1v       400   did not qualify 
46   46   Jason Utter   31       500   did not qualify 
47   47   Billy Moyer Jr.   21JR       500   did not qualify 
48   48   Chris Spieker   56       500   did not qualify 
49   49   Tyler Bruening   16       400   did not qualify 
50   50   Jesse Stovall   00         did not qualify 
51   51   Jordan Yaggy   77       500   did not qualify 
52   52   Jay Johnson   93       400   did not qualify 
53   53   Jake Meier   20X       400   did not qualify 
54   54   John Duty   5D       500   did not qualify 
55   55   Justin Duty   15D       400   did not qualify 
56   56   Charlie McKenna   22cc       500   did not qualify 
57   57   Ray Guss Jr.   58       400   did not qualify 
58   58   Mike Fryer   5M       500   did not qualify 
59   59   Todd Frank   21F       400   did not qualify 
60   60   Ryan Gustin   19R       500   did not qualify 
61   61   Brian Harris   15R       400   did not qualify 
62   62   Greg Kimmons   27       500   did not qualify 
63   63   Dave Eckrich   58E       400   did not qualify 
64   64   Skip Frey   3X       500   did not qualify 
65   65   Donny Schatz   15X         did not qualify 
66   66   Mason Zeigler   25Z         did not qualify 
67   67   Jonathan Brauns   22B         did not qualify 
68   68   Lyle Zanker   9       200   did not qualify 
69   69   Steve Lance Jr.   25L       200   did not qualify 
70   70   Roger Brickler   82       200   did not qualify 
71   71   Rob Moss   1M       200   did not qualify 
72   72   Andy Eckrich   56E         did not qualify 
73   73   Matt Furman   51         did not qualify 
74   74   Spencer Diercks   29X         did not qualify 
75   75   Dustin Walker   14W         did not qualify 
76   76   Curt Schroeder   15C         did not qualify 
77   77   Al Humphrey   6H         did not qualify 
78   78   Junior Coover   10         did not qualify 
79   79   Jordan Heiman   38         did not qualify 


Time of race: 00:58:35
Average Speed: 51.207 MPH